Alnatura Potatismos, Eko, 160 g
Njutning på fem minuter
28 kr
(175 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Torrmix
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Alnatura ekologiskt potatismos passar perfekt i stressiga köksstunder. Tack vare den enkla tillagningen får du snabbt ett krämigt tillbehör. Moset passar även bra till gratinering av fisk och i ugnsrätter.
| Artikelnr.: | MM-122273 |
|---|---|
| Innehåll: | 160 g |
| EAN: | 4104420016408 |
| Tillverkarnr.: | 122273 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, G - Mjölk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g[1] |
|---|---|
| Energi | 310 / 74 kj / kcal |
| Fett | 1,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 1,1 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,53 g |
- zubereitet
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Potatismos, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering