Alnatura Potatisknödel, Eko, 225 g
Blandning av rå och kokt potatis
35 kr
(156 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Forma själv
- Ekologisk kvalitet
- Snabb & enkel tillagning
Beskrivning
Med denna ekologiska torrmix från Alnatura kan klassiska potatisknödel snabbt och enkelt tillagas. Knödlarna formas för hand och passar utmärkt som tillbehör, stekta eller i rätter som lasagne.
Tillagningsrekommendation:
- Blanda en påse torrmix med 250 ml kallt vatten och låt svälla i cirka 10 minuter.
- Forma fyra jämnstora knödel med fuktade händer och lägg i kokande saltat vatten.
- Låt koka upp kort och sjud sedan på låg värme i cirka 20 minuter.
| Artikelnr.: | MM-207769 |
|---|---|
| Innehåll: | 225 g |
| EAN: | 4104420182240 |
| Tillverkarnr.: | 207769 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, G - Mjölk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 444 / 106 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 24 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 1,8 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,88 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Potatisknödel, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering