Alnatura Potatischips Havssalt, Eko, 125 g
Den veganska snacksklassikern
25 kr
(200 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 3 ingredienser
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
Beskrivning
Dessa krispiga potatisskivor friteras i solrosolja och förfinas med havssalt. Chipsen är fria från aromämnen.
| Artikelnr.: | MM-137697 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 4104420056909 |
| Tillverkarnr.: | 137697 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
| Egenskaper: | fri från jäst, fri från smakämnen |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2311 / 552 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 3,1 g |
| Kolhydrater | 48 g |
| varav socker | 0,7 g |
| Kostfiber | 5,4 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Potatischips Havssalt, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering