Alnatura Pistagenötter, Eko, 125 g
Fin krispig snack
39 kr
(312 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Rostad i skal
- Saltad
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Ekologiska pistagenötter från Alnatura rostas aromatiskt och förfinas med havssalt. De är fint krispiga och mångsidiga. Passar som snacks, i sallader samt i bakverk och desserter.
| Artikelnr.: | MM-145342 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 4104420231337 |
| Tillverkarnr.: | 145342 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, L - Selleri, M - Senap, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
97,4 % Pistazien[1], 2,6 % Meersalz
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2604 / 622 kj / kcal |
| Fett | 52 g |
| varav mättade fettsyror | 6,1 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 3,1 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 21 g |
| Salt | 1,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Pistagenötter, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering