Alnatura Pesto Verde, Eko, 120 g
Basilika möter nötter
29 kr
(242 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för snabb matlagning
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologisk pesto verde från Alnatura imponerar med sin friska smak. Basen består av basilika, olika nötter och lite hårdost. Perfekt som snabb pastasås, som extra smaksättning i grönsakssoppor, som bas till dippar eller direkt på färskt bröd.
| Artikelnr.: | MM-127353 |
|---|---|
| Innehåll: | 120 g |
| EAN: | 40045580 |
| Tillverkarnr.: | 127353 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2550 / 609 kj / kcal |
| Fett | 60 g |
| varav mättade fettsyror | 11 g |
| Kolhydrater | 8,1 g |
| varav socker | 2,8 g |
| Kostfiber | 2,4 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 2,4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Pesto Verde, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering