Alnatura Penne, Eko, 500 g
För italiensk njutning hemma
16 kr
(32 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Durumvetemjöl
- Tillverkad i bronsform
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Ekologiska penne från Alnatura tillverkas av durumvetemjöl. Pastan är mångsidig och tar upp såser på ett bra sätt. Den kan även kombineras med grönsaker och ost.
Tillagning:
Koka i saltat vatten i cirka 9-11 minuter, rör om då och då.
| Artikelnr.: | MM-204676 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420236943 |
| Tillverkarnr.: | 204676 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, M - Senap, P - Lupiner |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
Gryn av durumvete[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1465 / 350 kj / kcal |
| Fett | 1,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 71 g |
| varav socker | 3,2 g |
| Kostfiber | 3,5 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Penne, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering