Alnatura Palsternacka-Potatis, Babyburk, Eko, 190 g
Perfekt för start med fast föda
13 kr
(68 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 5 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Alnatura ekologisk palsternacka med potatis passar bra som introduktion till fast föda. Ingredienserna i denna ekologiska grönsaksrätt är i Demeter-kvalitet, fint purerade och lämpliga från 5 månaders ålder. Glutenfri och utan tillsatt salt (ingredienserna innehåller naturligt salt).
| Artikelnr.: | MM-132727 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420083349 |
| Tillverkarnr.: | 132727 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 5 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Glutenfri |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från tillsatt salt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 197 / 47 kj / kcal |
| Fett | 1,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 7 g |
| varav socker | 1 g |
| Kostfiber | 2 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0,02 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Palsternacka-Potatis, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering