Alnatura Origin Pesto Ricotta, Eko, 140 g
Italiens smaker hemma hos dig
32 kr
(229 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kryddig & krämig
- Ekologisk kvalitet
- Allroundprodukt i köket
Beskrivning
Alnatura ekologisk origin pesto ricotta är en kryddig och krämig pesto baserad på ricottaost. Förfinad med tomater och nötter passar den till många olika rätter. Oavsett om det är till pasta eller gnocchi, som dip eller pålägg ger den en len och smakrik upplevelse.
| Artikelnr.: | MM-141318 |
|---|---|
| Innehåll: | 140 g |
| EAN: | 42270997 |
| Tillverkarnr.: | 141318 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2349 / 561 kj / kcal |
| Fett | 52 g |
| varav mättade fettsyror | 7,2 g |
| Kolhydrater | 3 g |
| varav socker | 1,9 g |
| Kostfiber | 0,8 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,9 g |
| Natrium | 0,36 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Origin Pesto Ricotta, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering