Alnatura Origin Kalamataoliver Utan Kärna Origin, Eko, 350 g
Inlagd i havssaltlake och rödvinsvinäger
37 kr
(206 kr / kg Avr.vikt, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fruktig & aromatisk
- Urkärnad
- Från Grekland
Beskrivning
Alnatura ekologiska origin Kalamata-oliver kommer från Grekland. Dessa fruktigt aromatiska oliver imponerar med sitt fylliga fruktkött. De är urkärnade och färdiga att äta. Oliverna passar perfekt i sallader och såser, som pizzatopping eller på en antipastitallrik.
| Artikelnr.: | MM-141627 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4104420132085 |
| Tillverkarnr.: | 141627 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Förvaras i kylskåp efter öppning |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1168 / 279 kj / kcal |
| Fett | 29 g |
| varav mättade fettsyror | 3,8 g |
| Kolhydrater | 1,3 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 2,5 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Origin Kalamataoliver Utan Kärna Origin, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering