Alnatura Origin Grekisk Extra Jungfru Olivolja, Eko, 500 ml

Från grekiska Koroneikioliver

131 kr

(262 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 ml

Bara 7 styck kvar på lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Grön & fruktig ton
  • Ekologisk kvalitet
  • För kokning ångning & stekning

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Crema med "Aceto Balsamico di Modena PGI" från Ekologiska Producenter, 250 ml

Alnatura Origin Grekisk Extra Jungfru Olivolja, Eko, 500 ml 131 kr (262 kr / l)
Alnatura Crema med "Aceto Balsamico di Modena PGI" från Ekologiska Producenter, 250 ml 39 kr (156 kr / l)
Totalpris: 170 kr
Beskrivning

Ekologisk origin grekisk extra jungfruolivolja tillverkas av grekiska Koroneiki-oliver. Den utvinns direkt från oliver enbart med mekaniska processer. Olivoljan kännetecknas av sin grön-fruktiga ton och passar perfekt till medelhavsrätter och sallader. Den lämpar sig även för matlagning, ångning och stekning.

Artikelnr.: MM-203673
Innehåll: 500 ml
EAN: 4104420146020
Tillverkarnr.: 203673
Varumärken: Alnatura
Kvalitetsstämpel: Bio zertifiziert
Typ av näring: Vegan
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

Olivenöl[1]

  1. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 ml
Energi 3467 / 828 kj / kcal
Fett 92 g
  varav mättade fettsyror 13 g
Kolhydrater 0,5 g
  varav socker 0,5 g
Kostfiber 0,5 g
Protein 0,5 g
Salt 0,01 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Origin Grekisk Extra Jungfru Olivolja, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder