Alnatura Origin Grekisk Extra Jungfru Olivolja, Eko, 500 ml
Från grekiska Koroneikioliver
126 kr
(252 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Grön & fruktig ton
- Ekologisk kvalitet
- För kokning ångning & stekning
Beskrivning
Ekologisk origin grekisk extra jungfruolivolja tillverkas av grekiska Koroneiki-oliver. Den utvinns direkt från oliver enbart med mekaniska processer. Olivoljan kännetecknas av sin grön-fruktiga ton och passar perfekt till medelhavsrätter och sallader. Den lämpar sig även för matlagning, ångning och stekning.
| Artikelnr.: | MM-203673 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4104420146020 |
| Tillverkarnr.: | 203673 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Olivenöl[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3467 / 828 kj / kcal |
| Fett | 92 g |
| varav mättade fettsyror | 13 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Origin Grekisk Extra Jungfru Olivolja, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering