Alnatura Origin Dauno Gargano g.U., Italien, Eko, 500 ml
Extra jungfruolivolja
138 kr
(276 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ursprungsgaranti
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologisk origin Dauno Gargano g.U., Italien från Alnatura är en extra jungfruolivolja. Den utvinns direkt från oliver enbart med mekaniska processer. Den italienska olivoljan passar särskilt bra i sallader, antipasti och medelhavsrätter. Den kan även användas till matlagning, ångning och skonsam stekning.
| Artikelnr.: | MM-128264 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4104420030220 |
| Tillverkarnr.: | 128264 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Olivenöl[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3467 / 828 kj / kcal |
| Fett | 92 g |
| varav mättade fettsyror | 13 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Origin Dauno Gargano g.U., Italien, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering