Alnatura Olivolja Extra Jungfru, Eko, 500 ml
Från skonsam kallpressning
81 kr
(162 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fruktig arom
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologisk extra jungfruolivolja från Alnatura imponerar med sitt fruktiga arom. Den framställs genom skonsam kallpressning med enbart mekaniska processer. Olivoljan passar bra till matlagning, ångning, lätt stekning och salladsdressingar.
| Artikelnr.: | MM-227048 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4104420248823 |
| Tillverkarnr.: | 227048 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Olivenöl[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3467 / 828 kj / kcal |
| Fett | 92 g |
| varav mättade fettsyror | 14 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Olivolja Extra Jungfru, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering