Alnatura Nougat-Mandelbar, Eko, 35 g
Vegansk och full av smak
14 kr
(400 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hasselnötsnougat
- Med rissirapspulver
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Nougat-mandelbar i ekologisk kvalitet kombinerar krämig hasselnötsnougat med krispiga mandelbitar. Den klassiska mjölkchokladen ersätts med rissirapspulver. Tack vare sin praktiska storlek passar baren perfekt att ta med.
| Artikelnr.: | MM-204473 |
|---|---|
| Innehåll: | 35 g |
| EAN: | 42400653 |
| Tillverkarnr.: | 204473 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, G - Mjölk, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2424 / 579 kj / kcal |
| Fett | 38 g |
| varav mättade fettsyror | 14 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 40 g |
| Kostfiber | 3,2 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Nougat-Mandelbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering