Alnatura Nötsalami Snack, Eko, 25 g
Saftigt och aromatiskt snack
16 kr
(640 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Av nötkött
- Ekologisk kvalitet
- Praktisk på språng
Beskrivning
Mustig, fint rökt och milt kryddad: Alnatura nötsalamisnack är ett perfekt mellanmål när hungern smyger sig på. Köttet kommer uteslutande från tyska gårdar som arbetar med djurhållning anpassad efter djurens behov. Alla ingredienser kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-210786 |
|---|---|
| Innehåll: | 25 g |
| EAN: | 4104420204409 |
| Tillverkarnr.: | 210786 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2072 / 495 kj / kcal |
| Fett | 40 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 33 g |
| Salt | 4,2 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Nötsalami Snack, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering