Alnatura Müsli-Bar Choklad, Eko, 150 g
Perfekt för mellanmål
26 kr
(173 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Särskilt chokladig
- Ekologisk kvalitet
- Med havre & dinkelflingor
Beskrivning
Denna ekologiska müslibar med choklad kombinerar havre- och dinkelflingor, krispiga spannmålsbollar och fina mörka chokladdroppar. En förpackning innehåller sex barer.
| Artikelnr.: | MM-144212 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420253827 |
| Tillverkarnr.: | 144212 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Getreidemehl extrudiert mit Kakaopulver[1] (Vetemjöl[1], Rismjöl[1], betsocker[1], kakaopulver[1], Skummjölkspulver[1], Meersalz), Glukossirap[1], havregryn[1], Glukosesirup getrocknet[1], 10 % Mjölkchoklad[1] (rohrzucker[1], Mjölkpulver[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], Molkepulver[1], Emulgator (Sojalecithin[1])), Dinkelflocken[2], 7 % Mjölkchoklad[1] (rohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[1], Kakaomassa[1]), Cornflakes[1] (Mais[1], rohrzucker[1], Gerstenmalzextrakt[1]), Solrosolja[1], Honung[1], Vetemjöl[1], Kakaopulver stark entölt[1], Vanilleextrakt[1], Meersalz
- från ekologisk odling
- Spelt är en typ av vete / Från ekologiskt jordbruk.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1775 / 424 kj / kcal |
| Fett | 14 g |
| varav mättade fettsyror | 4,4 g |
| Kolhydrater | 67 g |
| varav socker | 30 g |
| Kostfiber | 2,9 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 0,35 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Müsli-Bar Choklad, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering