Alnatura Morot-Fänkålsgrönsaker-Dinkelpasta Babyburk, Eko, 190 g
Finmixad grönsaksrätt
16 kr
(84 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 5 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Alnatura ekologisk grönsaksrätt med morot och fänkål samt dinkelpasta är ett bra val till en vegetarisk måltid. Produkten är i ekologisk kvalitet och tillverkas utan tillsatt salt (ingredienserna innehåller naturligt salt), utan tillsatta mjölkprodukter och utan tillsatta aromer. En vegetarisk grönsaksrätt i Demeter-kvalitet.
| Artikelnr.: | MM-201472 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420141285 |
| Tillverkarnr.: | 201472 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 5 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Spår av: | C - ägg |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från tillsatt salt, fri från smakämnen |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 205 / 49 kj / kcal |
| Fett | 1,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 6,5 g |
| varav socker | 1,3 g |
| Kostfiber | 2,3 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,03 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Morot-Fänkålsgrönsaker-Dinkelpasta Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering