Alnatura Mjuka Tomater, Eko, 100 g
Med återförslutningsbar förpackning
32 kr
(320 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Torkad & saltad
- Vegansk
Beskrivning
De torkade softa tomaterna från Alnatura imponerar med sin aromatiskt fruktiga och lätt saltade smak. De passar utmärkt som ingrediens i soppor, såser och medelhavsrätter samt som mellanmål. De veganska Alnatura soft-tomaterna kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-206320 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 4104420178458 |
| Tillverkarnr.: | 206320 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Återförslut förpackningen efter användning, Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
92,3 % Torkade tomater[1], 7,7 % Meersalz
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 515 / 123 kj / kcal |
| Fett | 0,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,5 g |
| Kolhydrater | 17 g |
| varav socker | 13 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 7,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Mjuka Tomater, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering