Alnatura Maxi-Müsli, Eko, 1 kg
Med sultanarussin och rostade hasselnötter
48 kr
(48 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fullkornsflingor
- Ekologisk kvalitet
- Sötma endast från frukt
Beskrivning
Alnatura ekologisk maxi-müsli kombinerar flera fullkornsflingor med sultanrussin och rostade hasselnötter. Den är fri från tillsatt socker. Müslin passar med mjölk, växtbaserade drycker eller yoghurt. För extra smak kan färsk frukt tillsättas.
| Artikelnr.: | MM-128965 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4104420259393 |
| Tillverkarnr.: | 128965 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1537 / 367 kj / kcal |
| Fett | 9 g |
| varav mättade fettsyror | 1,1 g |
| Kolhydrater | 55 g |
| varav socker | 12 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Maxi-Müsli, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering