Alnatura Mango-Dadel-Fruktbar, Eko, 30 g
Fruktig bar utan oblat
14 kr
(467 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Söt snack
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
Beskrivning
Ekologisk mango-dadelbar från Alnatura passar perfekt som mellanmål hemma eller på språng. Den imponerar med sin höga andel torkad frukt, medan aromatiska mandlar rundar av smaken.
| Artikelnr.: | MM-145333 |
|---|---|
| Innehåll: | 30 g |
| EAN: | 4104420225961 |
| Tillverkarnr.: | 145333 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1486 / 355 kj / kcal |
| Fett | 8,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,8 g |
| Kolhydrater | 60 g |
| varav socker | 55 g |
| Kostfiber | 7,8 g |
| Protein | 5,4 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Mango-Dadel-Fruktbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering