Alnatura Mandlar Malda, Eko, 150 g
Mångsidig ingrediens för många rätter
43 kr
(287 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & nötig
- Rostad & mald
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Ekologiska malda mandlar från Alnatura imponerar med sin aromatiskt nötiga smak. De malda mandlarna i ekologisk kvalitet kan användas i bakverk och desserter. De passar även som nötig panering till kött, fisk och grönsaker.
| Artikelnr.: | MM-205541 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420174788 |
| Tillverkarnr.: | 205541 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Mandeln[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2613 / 624 kj / kcal |
| Fett | 54 g |
| varav mättade fettsyror | 4 g |
| Kolhydrater | 5,4 g |
| varav socker | 3,7 g |
| Kostfiber | 14 g |
| Protein | 22 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Mandlar Malda, Eko
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering