Alnatura Mandlar, Eko, 200 g
Hela oskalade kärnor
43 kr
(215 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Nötig & lätt söt
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologiska mandlar från Alnatura har en nötigt söt smak. De är perfekta som mellanmål och kan användas på många sätt. Passar lika bra till bakning som till att förhöja müsli och desserter.
| Artikelnr.: | MM-125184 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420055421 |
| Tillverkarnr.: | 125184 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Mandeln[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2613 / 624 kj / kcal |
| Fett | 54 g |
| varav mättade fettsyror | 4 g |
| Kolhydrater | 5,4 g |
| varav socker | 3,7 g |
| Kostfiber | 14 g |
| Protein | 22 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Mandlar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering