Alnatura Linfrö Plommon och Dadel, Eko, 200 g
Mångsidig och naturlig
26 kr
(130 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & fruktig blandning
- Ekologisk kvalitet
- För müsli med mera
Beskrivning
Denna veganska ekologiska blandning kombinerar linfrön med vetekli, plommon och dadlar, vilket ger en fruktig och nötig smak. Blandningen passar perfekt som topping på müsli eller varm gröt. På grund av linfrönas svällförmåga rekommenderas att dricka tillräckligt med vätska.
| Artikelnr.: | MM-200338 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420242005 |
| Tillverkarnr.: | 200338 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1922 / 459 kj / kcal |
| Fett | 31 g |
| varav mättade fettsyror | 3,6 g |
| Kolhydrater | 14 g |
| varav socker | 10 g |
| Kostfiber | 28 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0,12 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Linfrö Plommon och Dadel, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering