Alnatura Lax-Potatis, Babyburk, Eko, 125 g
Fin perfekt med grönsakspuré
24 kr
(192 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 4 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet
- Glutenfri
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Den glutenfria barnmatsburken Alnatura ekologisk lax med potatis är fint purerad. Potatisen är i Demeter-kvalitet och laxen kommer från ekologisk akvakultur. Produkten tillverkas utan tillsatt salt (ingredienserna innehåller naturligt salt) och är laktosfri. Blanda gärna halva burken med en halv burk grönsakspuré och värm i vattenbad.
| Artikelnr.: | MM-145776 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 4104420137820 |
| Tillverkarnr.: | 145776 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 4 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Glutenfri |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från tillsatt salt |
Ingredienser
Wasser, 25 % Kartoffel, 20 % Lax[1], 4 % Maismehl
- Från ekologiskt vattenbruk
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 260 / 62 kj / kcal |
| Fett | 1,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 6,9 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,8 g |
| Protein | 4,6 g |
| Salt | 0,03 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Lax-Potatis, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering