Alnatura Kuvertchoklad Mörk, Eko, 150 g
Perfekt för alla bak- och dessertkreationer
48 kr
(320 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kakaohalt minst 60 %
- Kraftfull & balanserad smak
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Alnatura ekologisk mörk chokladkuvertyr med sin finbeska smak ger kakor, småkakor och andra bakverk en extra touch. Denna mörka choklad har en kakaohalt på minst 60 %. Uppvärmd och flytande passar den även utmärkt till chokladfondue.
| Artikelnr.: | MM-143628 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420221918 |
| Tillverkarnr.: | 143628 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, G - Mjölk, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2361 / 564 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 25 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 40 g |
| Kostfiber | 8,3 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Kuvertchoklad Mörk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering