Alnatura Krunchy Mix, Eko, 250 g
Mångsidig snacksmix
22 kr
(88 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Blandning av olika salta snacks
- Ekologisk kvalitet
- Variation
Beskrivning
Alnatura ekologisk knuspermix ger variation vid många tillfällen. Förutom salta kringlor och små vallmostänger bidrar även trekantiga sesamkex med en aromatisk smak på varje snacksfat.
| Artikelnr.: | MM-123315 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420053342 |
| Tillverkarnr.: | 123315 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Vetemjöl[1], Palmöl[1], 2,6 % Speisesalz, Gerstenmalzextrakt[1], 1,6 % Sesam[1], Sött vasslepulver[1], 0,7 % Vallmofrö[1], Hefe[1], Backtriebmittel (Ammoniumkarbonater), Rohrohrzucker[1], Bakmedel[1] (Maisstärke[1], Solrosolja[1], Brandyvinäger[1]), Säureregulator (Natriumhydroxid)
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1733 / 414 kj / kcal |
| Fett | 9,4 g |
| varav mättade fettsyror | 4 g |
| Kolhydrater | 69 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 4,8 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Krunchy Mix, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering