Alnatura Krunchy Granola Bär, Eko, 350 g
Krispig njutning för frukostbordet och mellanmål
39 kr
(111 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Med bär & dadelsirap
Beskrivning
Med det veganska Alnatura ekologiska knusper granola bär får du en krispig upplevelse både till frukost och som mellanmål. Den höga andelen havreflingor kompletteras med frystorkade hallon, blåbär, jordgubbar och björnbär samt sötas med dadelsirap. Perfekt att njuta av med yoghurt, mjölk eller växtbaserade alternativ, som topping eller som ett sött snack. Alla ingredienser kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-244034 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 g |
| EAN: | 4104420258761 |
| Tillverkarnr.: | 244034 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1834 / 438 kj / kcal |
| Fett | 17 g |
| varav mättade fettsyror | 2,1 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 11 g |
| Kostfiber | 8,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Krunchy Granola Bär, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering