Alnatura Kokos Mörk Choklad, Eko, 100 g
Tropisk sötma möter mörk choklad
29 kr
(290 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Tillverkad utan lecitin
- Mild mörk choklad
Beskrivning
Tropisk sötma möter len mörk choklad: Alnatura kokos mörk choklad är en njutning för speciella tillfällen. För extra krispighet kan den även förvaras i kylskåp under varma dagar. Ingredienserna kommer från ekologiskt jordbruk och produkten är tillverkad utan lecitin.
| Artikelnr.: | MM-214423 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 4104420210936 |
| Tillverkarnr.: | 214423 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2470 / 590 kj / kcal |
| Fett | 44 g |
| varav mättade fettsyror | 28 g |
| Kolhydrater | 38 g |
| varav socker | 36 g |
| Kostfiber | 8,4 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 0,08 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Kokos Mörk Choklad, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering