Alnatura Knäckebröd Råg och Dinkel, Eko, 250 g
Krispig njutning med både salta och söta pålägg
22 kr
(88 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Råg & dinkel fullkornsmjöl
- Vegansk
Beskrivning
Ekologiskt odlat och malt råg- och dinkelfullkornsmjöl utgör basen för Alnatura knäckebröd. Det veganska brödet bakas utan jäst och ger en krispig och fin smak, oavsett om det toppas med salta eller söta pålägg.
| Artikelnr.: | MM-116575 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420016088 |
| Tillverkarnr.: | 116575 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
| Egenskaper: | fri från jäst |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1449 / 346 kj / kcal |
| Fett | 2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 66 g |
| varav socker | 2,4 g |
| Kostfiber | 15 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 1,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Knäckebröd Råg och Dinkel, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering