Alnatura Knäckebröd Delikatess, Eko, 250 g
Krispig njutning för varje måltid
19 kr
(76 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Av finmalet rågfullkornsmjöl
- Ekologisk kvalitet
- Utan jäst
Beskrivning
Alnatura ekologiskt knäckebröd ger en krispig bas för både söta och salta pålägg. Det tillverkas traditionellt utan jäst. Rågen mals färsk och bearbetas enligt traditionella metoder.
| Artikelnr.: | MM-115408 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420016057 |
| Tillverkarnr.: | 115408 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Återförslut förpackningen efter användning, Förvaras på en torr plats |
| Egenskaper: | fri från jäst |
Ingredienser
94 % Roggenvollkornmehl[1], Meersalz
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1403 / 335 kj / kcal |
| Fett | 1,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 63 g |
| varav socker | 2,4 g |
| Kostfiber | 16 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 1,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Knäckebröd Delikatess, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering