Alnatura Kikärts-Spirelli, Eko, 250 g
Snabb och enkel tillagning
24 kr
(96 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Av kikärtsmjöl
- Ekologisk kvalitet
- Glutenfri
Beskrivning
Ekologisk kikärts-spirelli tillverkas av kikärtsmjöl. Pastan är mångsidig och passar lika bra i sallader, grytor eller som tillbehör.
Tillagning:
Lägg i hett, ej kokande saltat vatten och låt sjuda på låg värme i 5-6 minuter.
| Artikelnr.: | MM-207873 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420221574 |
| Tillverkarnr.: | 207873 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri |
| Spår av: | C - ägg, F - Sojabönor |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
Kikärtsmjöl[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1524 / 364 kj / kcal |
| Fett | 6,1 g |
| varav mättade fettsyror | 1,6 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 2,3 g |
| Kostfiber | 8,7 g |
| Protein | 22 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Kikärts-Spirelli, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering