Alnatura Kakao-Fruktbar, Eko, 30 g
Härligt chokladig
14 kr
(467 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Utan oblat
Beskrivning
Mjuk, härlig och chokladig. Basen i Alnatura ekologisk kakao-fruktbar består av fyra ingredienser: dadlar och cashewnötter förfinade med kakao samt krispigt rostade kakaobönsbitar. Baren är vegansk och tillverkas utan oblat. Alla ingredienser kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-200328 |
|---|---|
| Innehåll: | 30 g |
| EAN: | 4104420229860 |
| Tillverkarnr.: | 200328 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1725 / 412 kj / kcal |
| Fett | 18 g |
| varav mättade fettsyror | 5,1 g |
| Kolhydrater | 48 g |
| varav socker | 41 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,07 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Kakao-Fruktbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering