Alnatura Jordnötter Rostade och Saltade, Eko, 175 g
Att knapra på eller som ingrediens i rätter
24 kr
(137 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Intensiv arom
- Ekologisk kvalitet
- Snacksklassiker
Beskrivning
Alnatura ekologiska jordnötter imponerar med sin fettfria rostning. De är saltade och har en intensiv arom. De passar som snacks och kan även användas i asiatiska rätter, desserter och mer.
| Artikelnr.: | MM-140710 |
|---|---|
| Innehåll: | 175 g |
| EAN: | 4104420057340 |
| Tillverkarnr.: | 140710 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2546 / 608 kj / kcal |
| Fett | 50 g |
| varav mättade fettsyror | 10 g |
| Kolhydrater | 6,1 g |
| varav socker | 4,1 g |
| Kostfiber | 8,7 g |
| Protein | 29 g |
| Salt | 0,87 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Jordnötter Rostade och Saltade, Eko
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering