Alnatura Jordnötter Rostade (Med Skal), Eko, 250 g
Klassiker att knapra på eller som ingrediens
26 kr
(104 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Intensiv arom
Beskrivning
En av de mest populära snacksklassikerna: Alnatura ekologiska rostade jordnötter smakar inte bara gott som de är, utan passar även utmärkt som ingrediens i asiatiska rätter, bakverk eller desserter. Jordnötterna kommer från ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-133031 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420025721 |
| Tillverkarnr.: | 133031 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Jordnötter (rostade)[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2537 / 606 kj / kcal |
| Fett | 48 g |
| varav mättade fettsyror | 6,4 g |
| Kolhydrater | 7,5 g |
| varav socker | 5,5 g |
| Kostfiber | 12 g |
| Protein | 30 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Jordnötter Rostade (Med Skal), Eko
Populära kategorier:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering