Alnatura Hirsgröt, Eko, 250 g
Fullkornsgröt för små gourmeter
37 kr
(148 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 5 månaders ålder
- Gluten- & mjölkfri
- Ekologisk kvalitet
Passar med
Beskrivning
Från 5 månader och uppåt kommer denna delikata gröt gjord på mild ekologisk hirs att glädja ditt barn. Fri från mjölk, gluten och tillsatt socker, möjliggör det lätta receptet olika tillagningsmetoder för att passa ditt barns behov: Gröten smakar utsökt blandad med vatten och mjölk, som modersmjölksersättning, eller från 7 månader och uppåt som gröt med frukt och flingor.
| Artikelnr.: | MM-240123 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420253551 |
| Tillverkarnr.: | 240123 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Glutenfri |
| Spår av: | M - Senap |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Hirsevollkornmehl[1], Thiamin (Vitamin B1)
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1641 / 392 kj / kcal |
| Fett | 4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 75,8 g |
| varav socker | 0,4 g |
| Kostfiber | 3,5 g |
| Protein | 11,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Hirsgröt, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering