Alnatura Hirsbollar, Eko, 75 g
Snacks av puffad hirs
13 kr
(173 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Milt kryddig
- Ekologisk kvalitet
- Glutenfri
Beskrivning
Ekologiska hirsbollar är tillverkade av puffad hirs och förfinade med havssalt. Det ger dem en mild och lätt kryddig smak.
| Artikelnr.: | MM-139363 |
|---|---|
| Innehåll: | 75 g |
| EAN: | 4104420260016 |
| Tillverkarnr.: | 139363 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri |
| Spår av: | E - Jordnötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
hirs[1], Meersalz
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1608 / 384 kj / kcal |
| Fett | 4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,9 g |
| Kolhydrater | 73 g |
| varav socker | 1,2 g |
| Kostfiber | 4,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,23 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Hirsbollar, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering