Alnatura Himalaya Basmati Fullkornsris, Eko, 500 g
Aromatiskt ris från ekologisk odling
29 kr
(58 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Långkornigt ris
- Ekologisk kvalitet
- För många olika rätter
Beskrivning
Den pärlemorfärgade basmatiris utvecklar sin karakteristiska doft vid tillagning. Den passar utmärkt som aromatiskt tillbehör till många asiatiska och orientaliska rätter. Klar att servera på cirka 10 till 15 minuter.
| Artikelnr.: | MM-116337 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420260290 |
| Tillverkarnr.: | 116337 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
Basmatiris naturell[1]
- aus biologischem Anbau
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1470 / 351 kj / kcal |
| Fett | 2,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 74 g |
| varav socker | 0,6 g |
| Kostfiber | 2,2 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Himalaya Basmati Fullkornsris, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering