Alnatura Havrebar Jordgubb, Eko, 60 g
Den perfekta följeslagaren i pausen vid picknick eller vandring
16 kr
(267 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Behagligt mjuk konsistens
Beskrivning
Den veganska Alnatura ekologiska havrebar jordgubb har en enkel sammansättning med fullkornshavre som bas, förfinad med jordgubbar. Den passar perfekt som mellanmål vid träning, på kontoret eller när som helst. Frystorkade jordgubbsbitar ger en extra fruktig smak.
| Artikelnr.: | MM-242402 |
|---|---|
| Innehåll: | 60 g |
| EAN: | 4104420256019 |
| Tillverkarnr.: | 242402 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | C - ägg, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1712 / 409 kj / kcal |
| Fett | 12 g |
| varav mättade fettsyror | 1,3 g |
| Kolhydrater | 64 g |
| varav socker | 22 g |
| Kostfiber | 6,3 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 18 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Havrebar Jordgubb, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering