Alnatura Hasselnötter, Eko, 200 g
Extra krispig
53 kr
(265 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Storfruktig sort
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologiska hasselnötskärnor från Alnatura har en intensivt nötig arom. De kan avnjutas som de är och är även mångsidiga i köket. Perfekta till bakning eller för att förhöja müsli och desserter.
| Artikelnr.: | MM-125181 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420227590 |
| Tillverkarnr.: | 125181 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Hasselnötskärnor[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2726 / 651 kj / kcal |
| Fett | 60 g |
| varav mättade fettsyror | 6 g |
| Kolhydrater | 5,8 g |
| varav socker | 4,1 g |
| Kostfiber | 12 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Hasselnötter, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering