Alnatura Hållbar Alpenmjölk 3,5% Fett, Eko, 1 l
Perfekt för förvaring
18 kr
(18 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från Alperna & föralperna
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Alnatura ekologisk hållbar alpmjölk med 3,5 % fett passar perfekt att ha i skafferiet. Den smakar utmärkt till cornflakes, i müsli eller i kaffe. Den fungerar även bra till att göra kakao.
| Artikelnr.: | MM-136159 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 l |
| EAN: | 4104420078024 |
| Tillverkarnr.: | 136159 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert, Naturland |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Mjölk[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 276 / 66 kj / kcal |
| Fett | 3,6 g |
| varav mättade fettsyror | 2,4 g |
| Kolhydrater | 5 g |
| varav socker | 5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 3,3 g |
| Salt | 0,11 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Hållbar Alpenmjölk 3,5% Fett, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering