Alnatura Gula Linser, Eko, 500 g
För variation i ditt kök
40 kr
(80 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & kryddig smak
- Ekologisk kvalitet
- Kort koktid
Beskrivning
Alnatura ekologiska gula linser utmärker sig med sin gula färg och korta koktid. Deras aromatiskt kryddiga smak ger många rätter en extra dimension. Gula linser passar perfekt i sallader, gratänger, soppor eller varma huvudrätter.
| Artikelnr.: | MM-135606 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420249875 |
| Tillverkarnr.: | 135606 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
Gula linser[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1461 / 349 kj / kcal |
| Fett | 2,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 2,1 g |
| Kostfiber | 6,7 g |
| Protein | 27 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Gula Linser, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering