Alnatura Grönsaksravioli, Eko, 400 g
Värm enkelt och njut
29 kr
(73 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- För hela familjen
- Ekologisk kvalitet
- För snabb matlagning
Beskrivning
Ekologiska grönsaksravioli från Alnatura ger en mättande måltid för både stora och små. De vegetariskt fyllda raviolierna i fruktig tomatsås är dessutom snabba att tillaga. De behöver bara värmas kort innan de kan avnjutas.
| Artikelnr.: | MM-140815 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 4104420256910 |
| Tillverkarnr.: | 140815 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Ingredienser
55 % Tomatsås (34 % Tomatpuré enkel koncentrerad[1], Wasser, 12 % Tomater[1], 5 % Morot[1], 4 % Mais[1], 4 % Ärtor[1], 4 % Morotspuré[1], Paprika[1], Rohrohrzucker[1], Meersalz, Selleri[1], Majsstärkelse[1], Gewürze[1], Basilika[1], Zitronensaftkonzentrat[1]), 45 % Ravioli tillaga (Wasser, Gryn av durumvete[1], Potatisflingor[1], Semmelbrösel[1] (Vetemjöl[1], Hefe[1])), 1 % Morot[1], Pastinake[1], Zwiebel[1], Paprika[1], Solrosolja[1], Grönsaksbuljong[1] (Meersalz, Zwiebel[1], Morot[1], Purjolök[1], Pastinake[1], Örter[1], Gewürze[1]), 0,4 % Tomater[1], Spenat[1], Gewürze[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 285 / 68 kj / kcal |
| Fett | 0,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 3,6 g |
| Kostfiber | 1,8 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 1,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Grönsaksravioli, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering