Alnatura Fullkorn Pipe Rigate, Eko, 500 g
Lätt att kombinera
16 kr
(32 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Tillverkad i Italien
Beskrivning
Alnatura ekologisk fullkorn pipe rigate får sin särskilt goda förmåga att ta upp såser både från den räfflade ytan och den grova struktur som uppstår vid tillverkning i bronsform.
Tillverkad i Italien av italienskt fullkorns durumvete enligt ekologiska riktlinjer.
Tillagningsrekommendation:
Koka upp saltat vatten, tillsätt pastan och koka i cirka 7 minuter. Rör om då och då.
| Artikelnr.: | MM-208509 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420240490 |
| Tillverkarnr.: | 208509 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, M - Senap |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
Fullkornsgryn av durumvete[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1474 / 352 kj / kcal |
| Fett | 2,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 66 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 8,3 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Fullkorn Pipe Rigate, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering