Alnatura Fruktpålägg Nypon, Eko, 260 g
Vegansk och fruktig
25 kr
(96 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hög frukthalt
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Detta ekologiska fruktpålägg från Alnatura imponerar med sin höga andel nypon och har en lätt besk och fruktig smak. Tack vare den höga frukthalten passar det inte bara som pålägg, utan kan även ge en extra dimension till salta rätter.
Efter öppning bör Alnatura fruktpålägg förvaras i kylskåp och konsumeras inom kort.
| Artikelnr.: | MM-137970 |
|---|---|
| Innehåll: | 260 g |
| EAN: | 4104420045828 |
| Tillverkarnr.: | 137970 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 3 veckor efter öppnandet, Förvaras i kylskåp efter öppning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 909 / 217 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 51 g |
| Kostfiber | 2,8 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0,05 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Fruktpålägg Nypon, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering