Alnatura Fruktpålägg Hallon, Eko, 420 g
Vegansk och fruktig
48 kr
(114 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Hög frukthalt
- Ekologisk kvalitet
- För söta & salta rätter
Beskrivning
Detta ekologiska fruktpålägg från Alnatura imponerar med en hög andel hallon och ger en intensivt fruktig smak. Tack vare den höga frukthalten passar det inte bara som pålägg, utan förhöjer även yoghurt och müsli. Det kan också serveras som en fruktig komponent till pannkakor eller risgrynsgröt.
| Artikelnr.: | MM-131386 |
|---|---|
| Innehåll: | 420 g |
| EAN: | 4104420037465 |
| Tillverkarnr.: | 131386 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Fruktsammansättning: | Bär |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 3 veckor efter öppnandet, Förvaras i kylskåp efter öppning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 724 / 173 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 41 g |
| varav socker | 41 g |
| Kostfiber | 3,2 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Fruktpålägg Hallon, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering