Alnatura Fruktpålägg Hallon 70% Frukt, Eko, 200 g
Helt växtbaserad full av frukt
32 kr
(160 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mycket hög frukthalt
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Detta ekologiska fruktpålägg från Alnatura imponerar med en mycket hög andel hallon och ger en extra fruktig smak. Tack vare den höga frukthalten passar det inte bara som pålägg, utan förhöjer även yoghurt och desserter. Det kan också serveras som en fruktig komponent till pannkakor eller risgrynsgröt.
| Artikelnr.: | MM-139699 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420045927 |
| Tillverkarnr.: | 139699 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Fruktsammansättning: | Bär |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 3 veckor efter öppnandet, Förvaras i kylskåp efter öppning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 469 / 112 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 25 g |
| varav socker | 25 g |
| Kostfiber | 4 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0,04 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Fruktpålägg Hallon 70% Frukt, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering