Alnatura Fruktmix med Fullkorn Babyburk, Eko, 190 g
Perfekt som mellanmål eller dessert
15 kr
(79 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 6 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Finfördelad med bitar
Beskrivning
Alnatura fruktmix med fullkorn i burk är finfördelad med små bitar och passar som mellanmål hemma eller på språng för barn från 6 månaders ålder. Tillverkad i Demeter-kvalitet och utan tillsatt socker (ingredienserna innehåller naturligt socker).
| Artikelnr.: | MM-121789 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420081901 |
| Tillverkarnr.: | 121789 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 6 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
| Egenskaper: | fri från tillsatt socker |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 276 / 66 kj / kcal |
| Fett | 0,4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 13,6 g |
| varav socker | 9 g |
| Kostfiber | 1,6 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,01 g |
Tillagnings- & förvaringsrekommendationer för mat i burk (kall, med mjölk eller frukt)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Fruktmix med Fullkorn Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering