Alnatura Färgglada Grönsaker med Potatis & Kokosmjölk Vegetarisk, Eko, 250 g
Med bitar - uppmuntrar till tuggande
19 kr
(76 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 12 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Vegetarisk
- Grönsaksmåltid
Beskrivning
Basen i denna färgstarka och vegetariska grönsaksrätt är potatis, kokosmjölk, morötter, paprika och pumpa. Förfinad med röda linser och utan tillsatt mjölk eller salt (ingredienserna innehåller naturligt salt). Den bitiga konsistensen uppmuntrar till tuggande.
| Artikelnr.: | MM-240089 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420252882 |
| Tillverkarnr.: | 240089 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 12 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
Ingredienser
Wasser, 27 % Morot[2], 13 % Kartoffel[2], 4 % Kikärtsmjöl[1], 3 % Röd paprika[1], 3 % Kürbis[2], 3 % Purjolök[2], 3 % Maismehl[2], 2 % Kokosmjölk[1] (65 % Extrakt av kokosnöt[1], Wasser), 2 % Tomatpuré dubbel koncentrerad[1], 0,7 % Rapsolja[2], Koriander[1], Persilja[1]
- från Demeter ekologiskt jordbruk
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 226 / 54 kj / kcal |
| Fett | 1,4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,5 g |
| Kolhydrater | 7,5 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 2,4 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,03 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Färgglada Grönsaker med Potatis & Kokosmjölk Vegetarisk, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering