Alnatura Färgglad Gryta: Linsgrönsaker-Nöt, Babyburk, Eko, 250 g
Uppmuntrar till tuggande
19 kr
(76 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 8 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Denna barnmatsburk från Alnatura ekologisk färgglad gryta med linser och nötkött tillverkas i Demeter-kvalitet och utan tillsatt salt. De fina bitarna och konsistensen uppmuntrar till tuggande.
| Artikelnr.: | MM-203578 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420213975 |
| Tillverkarnr.: | 203578 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 8 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Glutenfri, Laktosfri |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från tillsatt salt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 301 / 72 kj / kcal |
| Fett | 2,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 7,3 g |
| varav socker | 1,7 g |
| Kostfiber | 1,8 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,04 g |
Rekommendationer för tillagning & förvaring av mat i burk (varm)
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Färgglad Gryta: Linsgrönsaker-Nöt, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering