Alnatura Ekologiska Speltkrullar, 500 g
Små vridna nudlar av speltmjöl
27 kr
(54 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för pastasallad
- Ekologiskt certifierad & vegansk
- Spelt från Tyskland
Beskrivning
Speltkrullarna är perfekta till sommarens pastasallad eller att variera med tomatsåser och pestoer. Deras lockiga format absorberar såser optimalt och har rätt proportion till små skurna grönsaker. Den ekologiska spelt från Tyskland förädlas till slutprodukt i ett familjeföretag i södra Tyskland. Helt veganskt och i enlighet med Biolands riktlinjer.
Tillagningstid: 6-8 minuter i kokande saltat vatten
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1495 / 357 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 72 g |
| varav socker | 2,7 g |
| Kostfiber | 2,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Ingredienser
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologiska Speltkrullar
4,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (100%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering