Alnatura Ekologisk Rapsolja, Jungfru, 500 ml

För raffinering, matlagning och ångkokning

34 kr

(68 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 ml

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Från första kallpressningen
  • Fyllig smak
  • Perfekt för marinader

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologisk Stekolja, 750 ml

Alnatura Ekologisk Rapsolja, Jungfru, 500 ml 34 kr (68 kr / l)
Alnatura Ekologisk Stekolja, 750 ml 57 kr (76 kr / l)
Totalpris: 91 kr
Beskrivning

Rapsolja som erhållits från första kallpressning är underbart lämplig för kalla och varma rätter. Prova den till exempel för raffinering av sallader, dippar och marinader. Men rapsolja är också mycket populär för matlagning och ångkokning. Tack vare den skonsamma produktionsprocessen bevaras värdefulla ingredienser och den intensiva saftliknande aromen optimalt.

Obs:
Vi rekommenderar att du inte använder denna olja för stekning och fritering.

Artikelnr.: MM-129795
Innehåll: 500 ml
EAN: 4104420235960
Tillverkarnr.: 129795
Varumärken: Alnatura
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus, Förvaras svalt och torrt
Ingredienser

nativ rapsolja [1]

  1. från ekologisk odling

Kan innehålla spår av jordnöt, mandel, nötter och sesam.

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 3467 / 828 kj / kcal
Fett 92 g
  varav mättade fettsyror 5,5 g
Kolhydrater 0,5 g
  varav socker 0,5 g
Kostfiber 0,5 g
Protein 0,5 g
Salt 0,01 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologisk Rapsolja, Jungfru

1 kundrecension i alla språk

4,5 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (50%)
4 stjärnor
1 (50%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

2 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder